>>Jos sä istut säätämässä sitä manuaali-atmosta (tai ihan sama mitä tahansa muuta manuaalikattilaa) samalla läsnäololla ja tarkkaavaisuudella ku noissa testeissä tekevät,<<
Sehän se tässä ongelma onkin, ettei "asian/tuntijoilla"ole hajuakaan miten tämän päivän Atmos kattila toimii ja siten luulojen varassa piirrätte mielikuvia aiheesta. Oletteko todellisesti edes nähneet kattilan palavan koko pesän palamisen ajan?
Ei hyvin suunniteltua kattilaa tarvitse säädellä säätelemisestä päästyään. Esim. kysesitä kattilaa ei tarvitse säädellä koko palamisen aikana ja savukaasujen lämpötila on +240.....250C. Ainoastaan sytytyksen aikana ilmaläppä on reilummin auki ja laskeutuu automaattisesti säädettyy tasoon ja on siinä koko pesän palamisen ajan. Samoin ensiöilman saannin asetan säätövastetta vasten keramiikan lämmettyä / kattilan veden lämpötila kohonnut +80C ja tuokin muutos on hifistelyä / ei välttämättömyys. Tämän jälkeen kattila palaa SÄÄTÄMÄTTÄ.Puiden lisäyksen seuraan sisältä valvontakameralla.
Mutta,- se on taas todellisuutta, miten typenoksiidit ovat korkealla tasolla ylihapen takia. Lievällä ylihapella juuri saan toisiopalon mahdollisimman korkealle tasolle.Taso,- joka omn etsitty säätöjen kautta.
Asian viereen. Nämä keskustelut ovat samalla tasolla kuin aikoinaan kävin keskusteluja lapsen kasvattamisesta / ihmisen kehityksestä. Ihmiset haalivat ajatuksiaan netistä ja siten ei ollut mitään kokemusperäistä kosketuspintaa todellisuuden kanssa. Parhaimmilla "asiantuntijolla" ei ollut edes yhtän lasta ja olivat kiivaimpia asian tietäjiä.
Tai miten moni opettaa perinteisen ruisleivän tekoa ja niksejä siihen,- vaikka ei ole mitään kokemusta koko asiasta,- vain netin kautta piirrettyjä mielikuvia,- ei kokemusperäisiä.
Aivan sama tilanne täällä. Kiivaimella "asiantuntujalla" on 70-luvulla suunniteltu /kyhätty kattilan tekele ja ihminen piirtää mielikuvia tämän päivän kattiloista,- niin arvatkaapa miten,- NETIN KAUTTA. Tai kotimaista suunnittelua / tekeleitä verrataan ulkomaisten piiiiiiiiitkäkestoisiin kokemusperäisestä lähteviin suunnittelluihin - kattiloihin.
Niin, selkeästi moni muukin siirtää oman kattilansa ongelmia yleistäen kaikkialle. Jos oma kattila holvaa / palaa epätasaisti,- niin KAIKKIEN muidenkin kattiloidenkin tulee holvata ja palavat epätasaisesti
Niin, ihmeen sitkeässä on käsite / luulo atmoksen kattilan epätasaisesta palamisesta. Aikoinaan katsoin videon tämän kattilan palamisesta ja KOKEMUSPERÄISESTI kokien allekirjoitan videoinnin todelliuudeksi. Video oli kuvattu koko pesän palamisen ajalta.