Lähes kaikenlainen puu varmaan palaa kun on vain kuivaa?
Kyllä, kaikki menee. Itselläni on nyt ollut sekaisin mäntyä, koivua, kuusta, haapaa ja raitaa. Aivan pienimpiä latvapaloja ja suuren koivun oksia lukuunottamatta nämä on halottu, joko kahteen tai neljään osaan. Puut on tehty viime keväänä ja isommiksi lohkotuissa koivuissa ja haavoissa on selkeästi ollut kosteampaa seassa. Puut kuivuivat kesän suursäkissä ja siellä pohjan tuntumassa ei viime kesän säät olleet ihan riittävästi. Näiden kosteampien tapauksessa saa hiillosta olla paljon, jotta poltto (kaasutus) onnistuu hyvin. Olen tavannut laittaa eri puulaatuja sekaisin pesään jos on ollut epäilystä kosteuden suhteen. Ei noita oikein viitsi enää uudestaan pussiinkaan laittaa.
Toisioilma on nyt auki 3,5 kierrosta ja ensiöilman säätö noin 9 mm. Puhallin käy 80% teholla,
Montako astetta noin suunilleen varaaja kauttaaltaan lämpeää täydellä pesällisellä?
En ole vielä täyttä latinkia polttanut, joten en osaa sanoa. Lisäksi tuo puulajien sekamelska vaikeuttaa arviota, mutta kovimpien pakkasten aikaan täyttö oli varastopesän luukun alalaidan tasalle ja muutamalla kerralla sitten lisäsin polton loppupuolella muutamia halkoja. Tällaisella järjestelyllä tuo 2400 litran pönttö lämpeni reiluun 83 asteeseen, pannu väitti kattilan lämmöksi 89 astetta mutta tämä meni toki varaajan yläosaan. Tässä järjestelmässäni on lisäksi 50-asteeseen shuntattu kanaali ja sen perässä Arimax 17 ja patterikierto, jotka siis lämmitetään samalla kerralla. Kanaaliin (muovia) ajan tarkoituksella 50-60 -asteista vettä, vaikka varaaja saakin lämmetä 80-asteen tuolle puolen.
Onneksi pumpun ohjauksen voi tehdä jälkikäteenkin savukaasuista.
Juu, mutta olisi se kiva jos kattilassa olisi tämä vakiona. Vakiona kattilasta saa pumpun ohjauksen kattilan lämpömittarista, eli reagointi on selkeästi hitaampaa kuin savukaasuista. Itse hommasin Laddomatin savukaasutermostaatin (0-500 astetta, joskin sielä pienemmällä, 0-300 astetta pärjäisi varsin hyvin).
Kuinka usein pitää purkaa pikanuohous pois?
Tämä riippuu oman yksivuotisen kokemukseni, eli kovin lyhyen sellaisen, perusteella kovasti poltettavasta puusta. Itselläni kun on ollut noita kosteampia seassa niin toki ne sotkevat ihan toisella tavalla kun kuiva latinki. Minä olen nyt kolme kertaa purkanut pikanuohouksen pois, mutta kahdella olisi pärjännyt jos olisin putsannut ekalla kerralla kunnolla. Tilasin kotly.comista tuubiharjat, mutta niiden 50 mm tuubiharjat ovat liian suuret tai ainakin vietävän tiukat noihin tuubeihin, joiden halkaisija on 47 mm. Otin smirgelillä hieman harjasta pois ja nyt se pyörii akkuporakoneen avittamana hyvin.
Suunnitelmassa on löytää joku kemikaali, jota voisi tässä samassa yhteydessä hyödyntää: voisi putsata varastopesän seinät ja ruiskutella tuubit siinä samalla ennen harjaamista. Ameriiikoissa väittävät ennen siivousoperaatiota poltettavien kuivien perunankuorien polttamisen auttavan, mene ja tiedä sitten.
Pikanuohouksen kiinnityksessä olisi Puolan poijjalla hieman tuotekehittämistä. Nuohousvivun akselia kannattavan läpyskän neljä pulttia saa kyllä hyvin irti, mutta niiden taiteilu takaisin paikoilleen on tilan ahtauden vuoksi hieman haasteellista.
Tuhkat poistetaan kaikki varmaan etukautta?
Juu, kaikki tuhka lähtee etukautta. Toisiopesässä on kaksi U:n muotoista tulitiiltä, jotka ovat irrallaan. En näitä juurikaan siirtele vaan käytän tuhkaimuria tiilien taakse päätyneen tuhkan poistamiseksi. Tällaisia (itselläni ei ole tuota kavennushahloa, vaan tiilet ovat tasapaksuja):
http://kotly.com/popup_image.php/pID/1804